YARIŞ TEKNİKLERİ NEDİR

Yarış teknikleri nedir, nasıl olmalı, yeni tanıştığım çoğu kişi, ne iş yaptığımı sorduklarında ileri sürüş teknikleri uzmanı olduğumu söylediğimde bir zamanlar bende ralliciydim diyor. Konu derinleşince de nerede yarıştınız sorusunu sormak durumunda kalıyorum ve amatör yaptık gibi…

Geçiştirmeli cevaplar alıyorum. Yarış, ralli teknikleri normal araç kullanmak değildir.

Türkiye’ de yarış ralli teknikleri eğitimini, ileri sürüş teknikleri eğitim merkezlerinden alabilmek biraz güç. Bu konuda çok farklı seçenekleri de bulamazsınız. 

Ralli ve yarış teknikleri açıklamalarında pilotun ilk başta ileri sürüş teknikleri eğitiminin tümünü alması gerekmektedir. Daha sonrasında araç hızlanmaya başlar.

YARIŞ TEKNİKLERİ NEDİR LİMİT

Hızlanma limitlerde gerçekleştirilir. Limitlerin üstüne çıkıldığında otomobilin dengesinin nasıl bozulduğu yaşatılır.

Son olarak da fizik kurallarının üstüne çıkıldığında aracı savurtmadan viraj içinde nasıl tutulacağı yarış ralli teknikleri ile öğretilir. Burada sadece hızlı gitmek değil yüksek hızlarda güvenli sürüş öğretilir de diyebiliriz.

Bu kapsamı vermeyen, aracın kadranının sonuna çıkılmayan eğitimler yanlıştır, yarış ralli teknikleri eğitimi ile alakası yoktur. Katılımcıların bu anlattıklarımın farkında olması gereklidir.

İleri sürüş teknikleri eğitiminin, teknikleri arasında olan yarış ralli teknikleri eğitimini niçin tüm ileri sürüş teknikleri merkezleri vermiyor. Bu eğitim aracın limitlerinin üstüne çıkılmasından dolayı ve teknik bilginin üst limitlerde bilinmesi gerekliliğinden dolayı verilemiyor. 

YARIŞ TEKNİKLERİ NEDİR LİMİT SKİDCAR

Yarış ralli teknikleri eğitiminde skidcar aracı haricinde, binek otomobilin dengesi bozulacak durumlar yaşatılmıyorsa, toplama durumları öğretilmiyor ise, yüksek hızlarda viraja girme teknikleri öğretilmiyor ise sizin ralli kazanmanız zor.

Uçurumdan düşme teknikleri vardır. Bu mantıken saçma görünse de ralli yapan bir pilot sürekli takla atma ve uçurumdan yuvarlanma tehlikesi içinde yarışabilir. Bu durumda uçurumdan düşmeme teknikleri de vardır.

Biz ileri sürüş teknikleri eğitiminde bu bilgilere yer vermeyiz. Yarış ralli tekniklerinde ise bu konularda eğitimler, verilmek zorundadır.

Tabi ki tehlike yaratılmadan siz yarış ralli teknikleri eğitimini tamamlarsınız. Burada önemli olan bilgidir. Madem ki yarışlara katılmak istiyorsunuz. Bu bilgiler sizin hayatınızı kurtaracak son hareketlerdir. 

YARIŞ TEKNİKLERİ NEDİR KURSLARIN EĞİTİME BAKIŞ AÇISI

İleri sürüş teknikleri kursu olarak, diğer kurumlarla da geçmişte beraberliğimiz oldu. Biz bu beraberlikte iken o kurumlarda yarış tekniklerinden bahsediliyordu. Şimdi ne var hobi anlamında eğitimler.

Yarış teknikleri eğitimi nasıl olmalı sorusuna en güzel yanıt hobi olmamalı teknik incelikler ve detaylarla dolu olmalı.
Yarışan yarışmakta olan tüm pilotları eğitimimize bekliyoruz. Ralli eğitimi ve profesyonel sürüş eğitimi içeriğimize mutlaka bakmalısınız.