İLERİ SÜRÜŞ KOLTUK

İleri sürüş koltuk pozisyonu ayarı ne işe yarıyor. İleri sürüş teknikleri eğitimimizin güvenli sürüş teknikleri eğitiminde ve direksiyon dersi eğitiminde bahsettiğimiz oturuş pozisyonu aynıdır.

Fakat yarış teknikleri ve ralli eğitimi gibi eğitimlerde koltuk ve oturuş pozisyonu biraz daha farklıdır.

Biz burada bu yazımızda size güvenli sürüş teknikleri eğitimi ve direksiyon dersi ile alakalı eğitimlerde verdiğimiz İleri sürüş teknikleri koltuk pozisyonu anlatacağız. Sebebi normal otomobil sürücüleri için anlatacağım gerekli oturuş pozisyonu yeterli.

İLERİ SÜRÜŞ KOLTUK AYARI

İleri sürüş teknikleri koltuk pozisyonu ayar olarak sırt boşluğunun olmaması gerekmektedir. Sebebi ise ne kadar sabit bir oturuş yaşarsanız sarsıntı ve ani tepkiler sizi olumsuz etkilemez. Direksiyonunuzu daha mantıklı ve hızlı çevirebilirsiniz.

Tabi koltuk sabitlendi ama bu kadar mı. Bazı ileri sürüş teknikleri eğitmenleri bu konuda bacak açısı otomobilin pedallarına 120 derece olacak tarzında şu terazisi hesapları veriyor.

Tüm insanların bacak yapıları farklıdır. Bazı insan kısa bacaklı bazısı ise uzun bacaklıdır. Yok böyle bir açı bilginiz olsun. Neden anlamıyorum bu kadar çöp bilgi, doğru bilgi gibi anlatılanlar, anlatılanlar.

Peki İleri sürüş teknikleri koltuk pozisyonu nasıl olmalı bu oturuş pozisyonu, pedallara ayağınızın ucu değil, rahat bir şekilde ayağınız basmalı, koltuk sırtı tam dik olacak şekilde olmalı.

Tam dik pozisyon sizin otomobilinizin önünü daha rahat gösterdiği gibi aslında sırtınızın tamamı ile sabitlenmesi içindir.

İleri sürüş teknikleri artık otomobil üreticilerinin de bildiği konulardandır.

Güvenli sürüş nasıl uygulanacak ise otomobillere bu şekli ile yaklaşarak ergonomi ve kullanım detayı sunar. Bu doğallıkta üreticiler son yıllarda teleskopik direksiyonu çıkardı ve insan vücuduna göre sürücülerin derinlik ayarı ve yükseklik ayarını kendi ölçülerine göre ayarlanabilir yaptı.

İLERİ SÜRÜŞ KOLTUK DİREKSİYON AYARI

Direksiyonun tam 12 bölgesi yani direksiyon simidinin en üst kısmı sizin ulaşabileceğiniz en zor noktadır. Bu noktayı düşürme adına en aşağı seviyede direksiyonu düşürmeniz daha rahat ve hızlı direksiyon çevirmenize neden olur.

Bu seviyeyi ayağınızı gazdan frene atarken bacağınız direksiyona çarpmayacak şekle getirmeniz gerekmektedir. Bu ayarın en pratiği normal otururken direksiyonun simidinin, en alt kısmının bacağınızdan 3 parmak yukarıda olması yeterlidir.

Kol mesafesi de güvenli sürüş teknikleri anlamında çok önemlidir. Direksiyonun 12 istikameti kol bileklerinize kadar gelmelidir.

Bu sayede dirseğinizde en zor ulaşamadığınız bölgede dahi bir kırılma olur ve rahatlıkla, direksiyonunuzu çevirebilirsiniz. ileri sürüş teknikleri anlamında kolunuz düzleşirse direksiyonu çevirmek zordur.

Kısacası bu açıklamadan sonra biz ileri sürüş teknikleri eğitimlerimizin güvenli sürüş teknikleri eğitimi ve özel direksiyon dersi konularında koltuk dik olmalı, direksiyon 3 parmak bacaktan boşluk bırakılmalı 2 kolunuz direksiyonun üst kısmına uzatıldığında koltuktan omuzlarınız kalkmadan dirseklerinize kadar gelmeli.

Pedallara da rahat bir şekilde basmanız gerekir diyoruz.

İLERİ SÜRÜŞ KOLTUK VE  BAŞLIĞI

Güvenli sürüş teknikleri eğitimi daha güvenli otomobillerin çıkmasını sağlıyor, yarış teknikleri ise otomobilin daha fazla yere tutunmasını ve rüzgar direncini iyileştiriyor.
Otomobillerde güvenli sürüş teknikleri koltuk başlığı ve koltuk genel güvenlik olarak düşünmekte. Şimdi yukarıda bahsettiğim açıklamanın tam detayına girelim…
Güvenli sürüş teknikleri koltuk başlığı ve koltuk olmayan otomobil şu anda yok.
Kafalığı olmayan otomobiller vardı, eski Türk filmlerin de, çok nostalji duruşları vardı.
Peki ne oldu da otomobiller şimdi daha kibar ve koltuk kafalığı var.
Aslında sebebi kafamızın öne doğru katlanabilir, fakat geriye doğru katlanamaz olması ve geri harekette boynunuzun kırılma riskidir. Bu ölümcül durumdan kaynaklı güvenli sürüş anlamında, otomobillerde koltuk kafalığı standart olmuştur.
Güvenli sürüş teknikleri otomobillerin koltuklarına kafalık uygulaması konuldu.
Peki nedir yarış koltuklarının farkı ?
Yarış teknikleri için hazırlanmış, ralli ve yarış uygulamalarında kullanılan, yarış koltukları düz bir demir kalıptan oluşturuluyor.
Bu tip koltuklarda emniyet kemeri beş noktadan bağlanıp, düz çarpışmalarda kemik kırılması olmasın diye düşünülerek beş noktadan çapraz bir bağlama uygulamasına gidilmiştir.
Aktif gergi sistemi yoktur.
Ayar olarak sizi olabildiğince sıkarak bağlarlar. Nerede ise nefes alacak kadar bir sıkılık olması gereklidir ki sert bir kaza yaşanır ise vücudunuz tamamı ile sabitlensin. Aynı zamanda vücudunuzu sarsın anlamında oturduğunuzda havuz oluşturur.
Tabi ki size göre tam ölçüde olanını almanız, yarış teknikleri anlamında çok önemlidir.
Yeni teknolojide yarış koltuğunu canlandırmaya çalıştılar ve gerçekten canlandı. İleri sürüş teknikleri anlamında hazırlanan yarış koltuklarını canlandırma tabi ki lüks otomobillerin hedeflerinde oluştu.
Emniyet kemeri dönüşlerde sizi sıkıyor ve koltuk kenarı otomobilinizin vücudunuzu yatırdığı yöne doğru elektrikli bir sistem sayesinde hareket ederek sabitliyor. Vücudunuzun yatmasını engelleyerek sizi sabitliyor.