Makam şoförü ne iş yapar?

Makam şoförü ne iş yapar? Makam şoförü adı üstünde makamı olan kişinin şoförüdür. Şoför istenilen zaman aralığında patronunun lüks aracını kullanır. Kaliteli ve makam şoförü eğitimi almış şoförler tercih edilir.

Makam şoförü ne iş yapar? Kılık kıyafet protokol ise siyah takım giymeleri gereklidir. Bu takım elbise patron tarafından temin edilir. Ayakkabılara kadar makam bu tercihi yapar ve temin eder. Gömlek tercihine kadar patron temin eder.

Makam şoförü ne iş yapar? Makam ulaşım için ayrıca bir araç verir. Ulaşımınızda gecikme yaşamak istemez.

Makam şoförü ne iş yapar? Makam şoföründen istenenler

 1. Zamanında işe gelmek
 2. İş saatlerinde değişim olabilmesi
 3. Şehir dışına çıkabilme olanağı
 4. Araç temizliği
 5. Kişisel temizlik
 6. Tüm yol şartlarında ve hızlarda iyi araç kullanabilme ( Güvenli araç sürme)
 7. Protokol karşılama ve kapı açma tekniklerini bilme
 8. Misafir ağırlama
 9. Otomobil bakımları ve arıza bilgisi
 10. Yüksek hizmet kalitesi
 11. Araç başında bekleme
 12. Sabır
 13. Oturmuş kişilik
 14. Güvenilirlik
 15. Dakiklik

Tabi ki bu beklentiler normal beklentiler karşılanması doğal beklentilerdir. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, makam şoförü kalitesini her zaman ben olsam makam şoförümden nasıl davranmasını isterdim şeklinde düşünmeniz olumlu olacaktır.

Makam şoförü ne iş yapar? sorusunun cevaplarından biride makam şoförünün sadece makama hizmet etme durumu olması değildir. Verilen tüm görevleri halledebilecek pratiklikte olması sürekliliğini ve güvenirliğini arttırır.

Makam şoförü görevinin farkında olarak çalışmalıdır.

Örneğin: İzin almadan kişisel davranışlarda bulunup İnisiyatif kullanmamalıdır. Bu durum genellikle makamı çileden çıkartır.

Aynı zamanda makam şoförü makamının davranış şekillerini iyi algılamalı ve makamına sorun çıkartabilecek davranışlarda bulunmamalıdır.

Makamın size ne iş verdiği çok önemli değildir. Bazen eşini bazen çocuklarını bir yere sevk etmenizi istemesi çok normaldir. Yada herhangi bir evrakı almanızı ve getirmenizi isteyebilir.

Bazen bir alış verişi beklemeniz ve taşımanız da gerekir. Bunlar makam şoförünün yapması gereken hizmetin içindedir.

Makam şoförü ne iş yapar? Makam şoförü atik olmalıdır. Kapı açarken ağır ağır direksiyona geçmeniz hoş karşılanmaz. Makamı karşılarken elindeki yükleri almaya giderken de hızlı hareket etmeniz şarttır.

Makam şoförünün görgü kuralları bulunmaktadır. Bu görgü kurallarını bilmeniz şarttır.

Bu kurallar eğitim sırasında uygulamalı olarak anlatılır. Makam şoförü güler yüzlü olmalıdır. Sabah karşılama yaparken ve iş bitiminde güler yüzlülüğünü korumalıdır.

Anlayışlı fedakar davranışlar sergilemelidir. Aynı zamanda yaptığı tüm harcamaların faturalarını mutlaka almalı ve makama sunabilmelidir.

Makam şoförünün güvenilir olması ilk olarak bu davranışı ile bilinç kazanır.

Makam şoförü araçta müzik dinlemez. Beklediği zamanda aracın iç temizliğini yapmalıdır. Kullandığı araç onun ekmek teknesidir. Aracı temiz ve bakımlı tutmak zorundadır.

Makam şoförü eğitimi ile ilgili sayfamızı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Makam şoförü ne demek tanımlaması ve bilgi almak isterseniz yazımızı incelemenizde yarar bulacaksınız.

Ayrıca Özel makam şoförü eğitimi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Gönderiler