İLERİ SÜRÜŞ OTOMOBİLLER TUTKU

İleri sürüş otomobiller tutkunları için marka tanıma özellik bilme daha iyisi hangisi beygiri ne torku ne 100 km hıza kaç saniyede çıkar gibi…

İleri sürüş otomobiller bizim kuşağın zevki diyebiliriz. Günümüzde teknolojinin ön planda kendini herkese kabul ettirmesi sonucunda, işin kolayı hangisi ise teknoloji bizi oraya yönlendirmekte.
Kolay kullanım teknolojinin ilk şartı.

İLERİ SÜRÜŞ OTOMOBİLLER EĞİTİM

Otomatik otomobiller bu anlamda ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde de yaygınlaştı. İleri sürüş teknikleri ve otomobiller  incelendiğinde sürekli lüks marka otomobillerin bir tanesi manüel olsa diye bakıyoruz fakat üretilmiyor.

Bunu Lamborghini ve Ferrari marka otomobillerde direk görürken şu anda Bmw ve Mercedes ailesinde de aynı. Peki niye sadece kullanım kolaylığı mı?

İleri sürüş teknikleri uzmanı olarak bu soruya cevap verelim şimdi. 2 saniyede bir otomobil 100 km hızlara çıkabiliyorsa bu durumda otomobil manüel olsa idi, sizde ileri sürüş teknikleri uzmanı yada bir yarış pilotu, rallici olsaydınız, siz kaç vites atardınız 2 saniyelik bir sürede ve kaç km hıza ulaşabilirdiniz.

Kısacası yeni nesil otomobiller beygir ve torku iyi bir ralli yada yarış pilotundan daha doğru limitlerde ve daha seri kullanıyor. Sebebi kısacası teknoloji, manüel yapıyı elimizden alacak ve almaya da devam edecektir.

Teknoloji, ileri sürüş teknikleri ve otomobiller anlamında sürekli bizi de geliştiriyor. Sensörlü otomobillerin kullanımına başlandı. yakında havada uçan birçok otomobil olacak artık teknolojiden korkmaya gerek yok. Sebebi insanlar kaza yapıyor. Teknoloji kendisi gitsin hata olmasın kazalar oluşmasın diyor.

İLERİ SÜRÜŞ OTOMOBİLLER OYUNCAK

En iyi oyuncak otomobilimiz evet biliyorum. İnanın ileri sürüş teknikleri eğitimi yada yarış teknikleri eğitimi verirken en iyi oyuncağım la oynuyorum bende, fakat yakında, kendi gidecek otomobillere sahip olduğumuzda, ben oyuncağımı metroya binmiş gibi hissedip yıkamaya dahi götürmeyeceğim.

Şu anda motorin ve benzinle gidiyoruz. Petrol fiyatlarının yüksek olması canımızı sıksa dahi. Biz otomobilimizi şu anda kendimiz kullanıyoruz ve şanslıyız.

Gelecekte kullanmadığımız bir otomobil ve motor sesi olmayan Ferrariler bizi bekliyor olacak. Bu neden ile kendimizi şanslı hissedelim.

Ben kendim otomobilimi kullanmak istiyorum dediğinizi duyuyor gibiyim. Pilot bölge olarak 1979 dan beri yapılıyor aslında bu geliştirmeler. Pilot olarak seçilen kasabada yanılmıyorsam Çin de trafik kazaları son buldu. Fakat otomobil kullanmayı özledik dediler.

Yaşasın içten patlamalı otomobiller, kahrol teknoloji ileri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün.

Güvenli ileri sürüş teknikleri için nasıl bir eğitim sağlıyoruz inceleye bilirsiniz.

Benzer Gönderiler