İleri sürücülük eğitimi

İleri sürücülük eğitimi ileri sürüş teknikleri eğitimidir. İsmini yeni duyduğumuzda daha çok bu şekli ile telaffuz edilir.

İleri sürücülük dediğimiz eğitimlerde ileri sürüş teknikleri konusunda eğitim alırsınız bu eğitimler çeşitlilik gösterir.

Direksiyon dersi eğitimini ileri sürüş teknikleri uzmanından alırsanız bakış açısı daha anlaşılır ve doğru olur. Direksiyon dersi de alabilirsiniz.

Ağır vasıta sürücüleri de ileri sürüş eğitimi alırlar burada sadece araç kullanmayı öğretmekle sınırlı değildir eğitimler.

Yani ileri sürüş teknikleri sadece direksiyon dersi vererek acemilere araç kullanmayı öğretmez. Uzun süredir otomobil kullanan sürücülere trafik kazalarına karşı önlem için eğitim sunar.

Şantiyelerde kaza yapan ve ölümcül kazalar yaşayan damperli kamyonlar, tırlar ve hatta forklift gibi araçlara da eğitim sunar.

İş güvenliği konularında danışmanlık verir.

Eğitim haricinde saha incelemesi ve rapor oluşturur.

İleri sürücülük eğitimi İSG

İSG güvenlik uzmanları iş yerlerinde ölümcül ve maddi hasarlara karşı iş güvenliği önlemi olarak son 8 yıldır ileri sürüş teknikleri uzmanlarından destek olarak eğitim talep etmektedirler ve bunun faydasını görmektedirler.

Konu ile alakalı düzenlenen belgeleri özlük dosyalarına koyarak işletmenin sorumluluğunu da düzenlemiş olurlar.

İleri sürücülük eğitimi kazaları nasıl düşürür

İleri sürücülük eğitimi kullanılan otomobillerin ve ağır vasıtaların tepkileri ve yaptıkları iş koluna göre uyguladıkları fizik kuvvetlerini şoförlerin kendiliğinden düşünmeleri ve bilebilmeleri beklenemez.

Ehliyet sınavlarında sadece aracı kaldırma yürütme park ve ufak manevralarına göre belgeleri devlet tarafından verilmektedir.

Fakat damperli bir kamyon yada beton mikserine iş ile alakalı bir bilgi yada sürüş yada doldurma boşaltma gibi bir bilgi ve deneme fırsatı verilmez.

Bu konu şantiyelerde çalışılarak şoförlerin birbirine yardımcı olması ile olan olağan bir durum olduğundan şantiyede çalışarak şoförlüklerinin düzeltilmesi ve tonajlı araçlarda deneme yanılma yöntemleri ile ilerleme sağlanmasına neden olur.

Bu nedenlerden ehliyeti yeterli fakat köyünde traktör kullanan kişiler. Köyünden geçen yol şantiyelerinde iş başvurusunda bulunur.

Şantiyelerin merkeze uzaklığından dolayı kamyon şoförü bulmakta dahi zorlanan firmalarda bu tip alımları sıklıkla yapmak zorunda kalır.

Şantiye ile ana yol arasında 2 saatlik mesafe ve sürekli mesafenizin yolun tamamlaması sonucu uzadığı için damperli kamyon kullanıcıları ne yazık ki bu işlerde çalışmak istemez.

Şantiye kazalarının en önemli nedeni traktör kullanmayı bilen fakat damperli kamyon ile alakalı hiç bir fikri olmayan kullanıcılardır.

İleri sürüş teknikleri uzmanı tüm kamyon şoförlerini eğitimden geçirir. Bomun uzaması sonucu ne olduğunu ıslak yükü ve kapakta kaya takılması zemin eğitimi gibi konuları anlatır.

Aradaki farkları anlamalarını sağlar.

Bu sayede doğru bilgi alan kamyon sürücülerin fiziksek olarak ne denli özen gösterdiğini anlar.

İleri sürücülük eğitimi sürüş değerlendirme

İleri sürücülük eğitimi ilk olarak sürüş değerlendirme yaparak çalışanlarınızın sürüşleri zayıf ise ve kazaya açık ise size bunu bildirir. Kazaların oluşumunu engelleyecek tedbirler alır.

Eğitimde ise kendine çok güvenen bu güvenden dolayı kazalara neden olacak katılımcı şoförleri de tespit eder.

Algıda sorun olan şoförleri size eğitim değerlendirmelerinde sunar.

Bu çalışma kazaların azalmasının en önemli tedbirlerinden biridir.

İleri sürüş teknikleri kazaları engeller aracın tüm tepkilerini anlamanızı sağlar.

  • Kaygan zeminde nasıl araç kullanılır
  • Takla atma sebepleri nelerdir
  • Devrilme nasıl engellenir
  • Araç devrilmesini tonajlı araçta nasıl anlarız
  • Tonajlı araç nasıl durdurulmalı

Gibi konular anlatılır. Devrilme kazalarında hayatta kalma konuları ve gerilim hattında yüksek voltaj sonucu ölümler engellenir.

İleri sürüş teknikleri apex yazımızı mutlaka okuyun.