İLERİ SÜRÜŞ BÖLGESEL FARK

Bilmek trafik kazalarını azaltır. Bilgin yoksa fikrinde yoktur.

İLERİ SÜRÜŞ BÖLGESEL FARK MEVSİM

Türkiye’ de 4 mevsimin yaşanması ve kısa mesafelerde dahi bu etkinin oluşmasıdır. Ülkemizde sıcak soğuk farklılıklar İstanbul, Ankara arasında Bolu’ ya geldiğinizde başlıyor. Peki ilk başta soğuktan başlayalım.
İlk olarak ileri sürüş teknikleri anlamında basit fakat çok önemli olan silecek suyundan başlayalım. Sonrasında git gide konu farklılaşacak.
Silecek suyunuza antifriz koymazsanız Bolu’ ya yaklaştığınızda su attığınızda camınız ıslanıyor ve araçla hareket ettiğiniz için kalorifer açık olsa da ön cam soğuk rüzgara maruz kaldığından donma yapıyor.
Aynı zamanda yolculuğunuz sırasında siz sürekli olarak sürüş yaptığınızdan ve soğukluktan dolayı su deponuz ve silecek fiskiyeleriniz donarak su atmanızı ve camınızı temizlemenizi engellemeye başlıyor.
Özellikle silecek suyunuza bakmadan birde çıktıysanız. Ağır vasıta araçlarının ve binek araçların attığı çamurlar sürekli olarak devam ettiğinden dolayı suyunuz çok çabuk bitiyor ve önünüzü göremeyecek durumda kalıyorsunuz.
Hemen toparlamak gerekirse antifriziz kış yolculukları trafikte kaza yapmanıza neden oluyor. Sürekli olarak suya ihtiyacınız var su donma yapıyor. Göremiyorsunuz. Bununla birlikte sürekli olarak camınız çamurla kapanıyor. Göremiyorsunuz.

İLERİ SÜRÜŞ BÖLGESEL FARK SICAKLIK

İleri sürüş bölgesel fark olarak şimdide sıcağa gidelim.
Tatil bölgeleri olarak örneğimi Antalya Kepez bölgesini örnek olarak vermek istiyorum.
Fazlası ile rampa aşağı olan bölgede sorunumuz aşırı sıcaktan dolayı asfaltın erimesi ve bu erime neticesinde ziftin asfalt dışına taşması olarak karşımıza çıkıyor.
Asfalt üzerine çıkan zift sonucunda ziftin lastiklere yapışarak şıpırtı sesi çıkarttığını gözlemleyeceksiniz. Bu şıpırtı sizi su birikintisi var üstünden geçiyorum sesinden daha yüksek bir sesle karşılayacak. Zift lastiklere yapışıyorsa neden bizi savrulsun dediğinizi duyar gibiyim.

İLERİ SÜRÜŞ BÖLGESEL FARK ZİFT ETKİSİ

Evet zift lastiklere yapışınca kaydırmaz. Fakat farklı oranlarda lastiklere yapıştığı için otomobilin stabilitesini bozuyor.
Şu anlamda anlatmak isterim sağ taraftaki lastikleriniz çok fazla zift yapışmasına maruz kalırken sol taraftakiler az ziftli veya zift siz bir yüzeye temas ederse hareket halinde ilk virajda hızınız orantılı otomobilinize spin yaşattırabilir.
Üstelik şu yanlışta bizde var.
Erimiş asfaltın üzerine mıcır atıyorlar. Bu nedenle aracınız birde tutunamayan bilyelerin üzerinde gidiyor. Çok ölümcül kazalara neden oluyor. Bu tip bir erimiş asfalt şıpırtısında özellikle de virajlarda daha yavaşlatılan bir sürüş tercih etmeniz gereklidir.
Şimdi en önemli kısma geldik ileri sürüş teknikleri aslında çok fazla bilgi kaynağına sahip bir konu daha önce basında bu kadar geniş yer veremedik. Artık bu eksikliği buradan sizlerle paylaşacağız.