ileri ve güvenli sürüş teknikleri

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele eğitimi uykusuzluk ve yorgunluğun sürüş açısından zorlukları ve kaza nedenlerinin başında geldiğini aktarmak, oluşabilecek kaza risklerini, konu hakkında bilinmeyenleri ve bilinen hataları aktarmak. Sorunun çözümlerini belirlemek. Farkındalık yaratmak. Doğru bilinen yanlışlar ve bilmediklerimizi öğrenme eğitimidir. Teorik olarak sunulur, pratik eğitim değildir.

Eğitim Süresi: Teorik 3 saat

Uykusuzluk ve yorgunluk ile mücadele teorik içerik:

Yorgunluk nedir
Uykusuzluk nedir
Uykusuzluk ve yorgunluk arasındaki fark
Şirket ve şirket çalışanlarının sorumlulukları
Uykusuzluk ve yorgunluk nedeni ile kaynaklanan kazaların özellikleri
Kaza risklerinin fazla olduğu yol tipleri nelerdir.
Kaza riskinin arttığı saatler
Kaza riskinin arttığı gruplar
Uykusuzluk ve yorgunluk nedenleri
Biyolojik saat
Alkol, uyuşturucu, uyku
İlaçların sürüşe etkisi
Uyku apnesi
Uykusuzluk ve yorgunluğun hakkında yanlış bilinenler
Yorgunluğa karşı yapılabilecek kısa zamanlı teknikler
Uykusuzluk ve yorgunluğa etkin uzun vadeli çözümler

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele eğitiminin önemi

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele eğitimi başımıza sıklıkla gelmesinin önüne geçecek düzeni sağlamak için önemlidir, çalışanlarınızı bir düzene sokar, yaşadıklarının ve yaşamadıklarının tecrübesini bilimsel olarak belirler ve nedenlerini açıklar.

Uykusuzluk ve yorgunluk ile mücadele eğitimi sürüş esnasında uyku gelmesi yada yorgunluğun getirdiği istem dışı uyumanın yarattığı kazaları sıfıra indirmek için verilmektedir. Yapacağımız sadece çalışanlarımızın bu tehdit ile karşılaştıklarında gideceği sürüşü kaza ile gidemeyeceğini bilmek ve acil bir durum gerçekleşecek ise de bunun önlemini nasıl alacağımızı anlatmaktır.

Şunu bilmek gerekir ki araçta sürüş esnasında kimse bilinçli olarak uyumak istemez. Anlık oluşan bu durum gözlerin kapanması ile oluşur. Üç şekilde hayatta kalırsınız. Bir sürücü yoldan çıktığın da sizi uyarı olarak korna ile uyandırır ise. Yada boynunuz yana düşer ise, asfalt dışına çıktığında, aracınızı şeve tam kaptırmadan paralel hareket eğilimi gerçekleştirir ise. Yada yoldaki tırtıklar veya yolu belirten kedi gözü ince ses çıkaran hacı yatmazlara denk gelip ses çıkartır ise kurtarırsınız.

Özellik ile ağır vasıta yada pazarlamacı sürücülerimiz var ise uzun kilometre yapan tüm sürücülerin, gece araç sürmek zorunda kalan sürücülerimizin mutlaka alması şart olan teorik bir eğitimdir. Sürüş tekniği değil vücut direnci ve direnci arttırma eğitimidir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara
Konuma Git