Bilgi

Bilgi

Bilgi ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde  ve motor sporları ve araç kullanan meraklı araç kullanıcılara, trafikte kazaları engelleme amaçlı verdiğimiz sürüş bilgileridir.

Konu hakkında açık iletişim ile arayıp merak ettiğiniz konuları yada detayları danışabilir sorabilirsiniz.

Bilginiz yok ise sürüş beceriniz yeterli olamaz.  Tehlikenin riskin içinde  kaldığınızda anlık oluşan 1 saniyelik beklenmedik durumlarda hareketsiz başınıza geleceği kabul edersiniz.

Bilgi ve Önemi

Bilgi ve önemine örnek vererek başlar isek,

Sahil kesimin de yaşayan bir sürücü hava sıcaklığı 9 derecede evinden çıktığında, yüksek rakımlı bir yerden geçerken hava sıcaklığı sıfır derece altına düşebilir. Şayet sabah erken vakitte bu rakıma çıkar iseniz yağmur yağmıyor ise de sabah kırağı nedenli gizli buzlanma oluşur.

Güneş olsa dahi parlama yapmaz. Gizli buz parlama yapmaz asfalt üzerinde oluştuğundan rengi karadır. Adı üzerinde gizli olduğu için kaza oluyor zaten. Bir bilgi olsun diye söylenen de şudur. Buz kırılır o neden ile ses yapar duyarsınız diye bilgi verilir.

Doğru olan bilgi akla en çok yakın olanıdır

Akıla yakın olan bilgi ile devam edecek olursak sıfır derecede donma olur fakat sıfır derece ve altında sürücü buz kırılma sesini duyamaz hava soğuk olduğu için ve cam buharı nedenli kalorifer çalışmak zorundadır.

Buzun üzerine çıkıldığında anlık olarak birden aracın devir göstergesi artar. Bunu anlarsınız çünkü devir en sona dayanır ve motor bağırır. Bu duruma buzda pati çeken lastikleriniz neden olur. Lastik buzda tutunamaz pati çeker.

Anlık hareketlerde bulunmadan gazı bırakarak yavaşlatılan sürüş tercihinde bulunarak hata yapmazsınız ve kurtarırsınız. Ancak bu duruma düşmeden öncesi de var.

Sabah kırağı olduğunun donma oluşması için yağmura ihtiyacınızın olmadığının yüksek rakımlı yerlerde hava şartlarının sıfır derecenin altına düşebileceğini bilmeniz de doğru bilgidir.

Özellik ile güneşin olmadığı tüm satıhlar özellikle viyadük gibi yüksekte havadar olan her yer sizi gizli buzlanma ile karşılayacaktır.

Tünel giriş ve çıkışlarında oluşan sert rüzgarların etkisi ve güneşin olmaması kaynaklı da gizli buzlanma yaşamanız çok doğaldır.

İşte bilgin var ise bu durumlarda yavaş sürersin yada önlem alırsın. Araç kullanmayı bilmek çok mesele değildir. Aracı bilgi ile kullanmaktır. Mesele

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
WhatsApp chat
Şimdi Ara
Konuma Git