Bizden haberlerBilgiEğitimGenelGüvenli sürüşİleri sürüşSürüş

Ambulans şoförü alımı 2020

Ambulans şoförü alımı 2019 uzun süreli bekleyişten sonra beklenildiği gibi alım yapılması hakkında Sağlık Bakanı tarafından 6500 kişi gibi büyük bir rakam ile alıma 2018 aralık ayında yapılacağını duyurdu.

112 ambulans şoförü alımı ile ile ilgili Peki şimdi ne olacak istenilen evraklar neler?

112 Ambulans şoförü alımı 2020 şartları

 • Güvenli ve defansif sürüş teknikleri belgesi
 • İleri sürüş teknikleri belgesi
 • Piskoteknik
 • İlk yardım sertifikası
 • Src belgesi özel ambulanslar için istenmektedir. 112 ambulans şoförü alımı ile ilgili Src istenmez.
 • Alkolden ehliyeti alınmamış olması GBT
 • 21 – 35 yaş arasında olunması
 • Lise mezunu şartı
 • İkametgah
 • 12 adet Resim
 • Sağlık raporu ( tam teşekküllü olacak )

Tüm Türkiye genelinde ambulans şoförü alımı 2019 da olacaktır. En son alımda 3500 kişi 112 ambulans şoförlüğü alımı olmuş fakat artan talep, yeni 112 istasyonlarının açılması ve 112 şoförlerinin emekli olan personelinden dolayı şu ana kadar oluşan en büyük oranda 112 ambulans şoförü alımı olacaktır.

Ülke genelinde verdiğimiz İl Sağlık Müdürlüklerinde şu ana kadar çok yoğun çalışarak 112 ambulans şoförü alımı için gereken güvenli ve defansif ileri sürüş teknikleri eğitimleri sunduk.

112 ambulans şoförlüğü alımı 2020

Ambulans şoförü alımı 2019 başı 2018 sonu şeklinde olacaktır. Sağlık bakanlığının 25 bin kişilik alımının içinde 6500 kişi 112 ambulans şoförü alınarak tamamlanacaktır.

Alımlar daha öncesinde her ilin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmekte idi. Şu an yeni düzenleme ile İşkur tarafından alımlar gerçekleştirilebilir şeklinde düşüncelerde var.

İşkur yada İl Sağlık Müdürlükleri belgesi eksik yada şartlara uymayan şoförleri 112 ambulans şoförlüğü ile ilgili alım yapmamaktadır.

Alımlar çok hızlı gerçekleşmektedir. Konu ile alakalı İş kur başvuruları alsa dahi personel seçimini il sağlık müdürlüğünün yapacağını düşünmekteyiz.

112 Ambulans şoför alımı 2018 de yine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından mülakata ve aynı zamanda direksiyon sınavına girmek ve yeterliliğini kanıtlamak zorundadır.

112 Ambulans şoförü 2020 mülakatı neye göre alım yapılır

112 Ambulans şoförü alımı 2019 yapılır iken İl sağlık müdürlüğü mülakatında kişinin davranış ve sorulara cevap şekli ile ilgilenmektedir. Bu anlamda insani yönlerine bakarak bu hassas görevde başarılı olması beklenir. Mülakatta tamamı ile davranış şekline bakılarak doğru personel tespiti yapılır.

Tabi ki ambulans şoförü alımı ile alakalı kılık kıyafet tertibi tüm iş kollarındaki iş başvurularında olduğu gibi temiz ve düzgün olmak zorundadır. Bu sizin iş başvurusuna ve işe verdiğiniz önemi ve hassaslığı gösterir. İşe alınma isteği ile alakalı tertip olduğunuzu önemsediğinizi gösterir.

112 ambulans şoförlüğü belgeleri olan ve mülakattan olumlu şekilde çıkan 112 ambulans şoförleri direksiyon sınavına girer.

Yine doğru bulduğumuz yaklaşımdır. Ne yazık ki ülkemizde acemi sürücülerin dahi ambulans şoförlüğüne başvurduklarına ambulans şoförü eğitimlerimizde fazlası ile tanık olmuşuzdur.

Ambulans şoförü alımı 2019 iş başvuruları

112 ambulans şoförlüğü iş başvuruları için ilk olarak bölgenizdeki işkura danışın işkura alımla alakası olur ise mutlaka yazı ile bildirilmektedir. Şayet işkura bir yazı gelmedi ise alımları direk İl sağlık müdürlükleri yapıyor demektir. Ambulans şoförlüğü için başvuruda bulunacağım şeklinde İl sağlık müdürlüklerine danışmanız yeterli olacaktır.

Konu ile ilgili bilgisi olamayan özel güvenliklerin bazılarının alım yok demesi doğaldır. Alım ile alakalı ilk günlerde bu tip sıkıntıların oluştuğu daha önceki alımlarda yaşanmıştır.

Konuya hakim olduğunuzu alımın yeni başladığını söylediğinizde mutlaka özel güvenlik konu ile alakalı sizi alım yapan personele yönlendirecektir.

İş başvurusuna gitmeden

Bu alımlar ile alakalı personel evrakların orijinalini değil fotokopilerini istemektedir. Yoğunluk sebebi ve dalgınlık ile orjinal belgeleri verir iseniz sonrasında 112 komuta merkezinde atamanız için tekrar evrak istenildiğinde zorluk yaşarsınız.

Her belgeden 4 adet fotokopi çektirin. Ambulans şoförlüğü için nüfus kağıdı, güvenli sürüş teknikleri belgesi, ilk yardım sertifikası ve pisko teknik belgelerinizin mutlaka 4 adet fotokopisini çektirin.

Oluşan yoğunluk ile birlikte il sağlık müdürlüğü ve 112 komuta merkezinde evraklarınızın fotokopisini çektirmeniz büyük zorluk olarak karşınıza çıkar. Kısacası toplamda 4 adet il sağlık müdürlüğü için 4 adet konuta merkezi için fotokopi çektirmeniz iyi olacaktır.

Orjinal belgelerinizi yanınızda götürmeyi unutmayın.

112 Ambulans şoförü alımı 2019 işe başlama

112 Ambulans şoförü olarak işe başlamak nasıl oluyor nereden anlarsınız. Şayet sözlü mülakattan sonra direksiyon sınavı için çağrıldı iseniz ve dubaları devirmeden olumlu bir şekilde sınavı bitirirseniz işe alındınız demektir.

Daha da fazla emin olmak isterseniz tekrar olarak komuta merkezine evrakları sunmanız istenir. 112 Komuta merkezine gittiğinizde aslında görev yapacağınız bölgeye atamanız gerçekleşecektir. 112 komuta da size tayin olduğunuz istasyon söylenir.

Artık net olarak emin olabilirsiniz.

112 Ambulans şoförü nasıl işe başlar

Ambulans şoförü alımı 2019, 112 Ambulans şoförü nasıl işe başlar. 112 ambulans şoförü acemi olarak başlayıp işi sonradan öğrenemez hemen işe profesyonel olarak yaklaşması ve devam etmesi istenir. Çünkü ambulans şoförü can kurtarma ve vakaya çıkma durumundadır. İl sağlık müdürlüğü bu konuda yeni 112 şoförünü, eski 112 şoförü ile çalıştırır. Alışana ve eski ambulans şoförü onay verdikten sonra artık tek olarak ekibi ile ambulans şoförü vakaya gidebilmektedir.

112 ambulans güvenli ileri sürüş teknikleri belgesi

112 ambulans güvenli ileri sürüş teknikleri belgesi nasıl veriyoruz ve eğitimde neler var. İlk olarak ambulans güvenli sürüş eğitimine başlamadan önce il sağlık müdürlüğünün uyguladığı direksiyon sınavını uyguluyoruz. Sınavdan geçemeyecek durumda olan şoförleri sınava adapte ediyoruz.

Sonrasında ambulans sürüş teknikleri eğitimine başlıyoruz. Vakaya gidiş vakadan geliş dikkat edilmesi gerekenler. Vakayı alırken topluluklarda davranış şekilleri vaka yakınlarına hitap ve davranış.

112 il sağlık kuralları ve damar yolu açılırken hassas sürüş teknikleri ve acil durumlarda sürüş teknikleri sarsmadan sert fren, normal sürücülerin yaptığı fren mesafesinden 10 1 oranında kısa duruş sağlama, dar alandan geçiş, yüksek hızda araç kullanma teknikleri gibi daha bir çok teknikten bahsediyor ve yaşatıyoruz.

Karda, buzda, yağmurda, çamurda gibi farklı eminde başınıza gelebilecek savrulma kontrollerini çalıştırıyoruz ve savrulmadan bu kaygan zeminlerde nasıl araç kullanılır. Savrulur iseniz nasıl bu durumdan kurtulur ve aracın hakimiyetini kazanırız.

Viraj giriş ve çıkış nasıl olmalı. Yüksek hızlarda nasıl takla atmadan araç kullanılır. Takla atma sebepleri nelerdir gibi bir çok konuda eğitim almaktadırlar. Bu sayede ambulans şoförlerinin kaza oranları düşmüştür.

Tabi ki 2018 in son ayında Sağlık Bakanının açıklaması ile alım olacaktır ama yinede bu işin ne denli uğraştırıcı olduğunu bildiğimden ben alımın 2019 da ilk ayında tamamlanabileceğini düşünüyorum.

Bir yerden 112 ambulans şoförleri belge hazırlayacak ve iş kura gidecek iş kur, il sağlık müdürlüğüne yöneltecek il sağlık müdürlüğü evraklar için size yapın gelin diyecek.

Evraktır eğitim derken zaten 1 haftanızı tamamlayacaksınız. Birde İlk yardım sınavından başarılı olamadınız haftaya tekrar sınav derken yılbaşı oldu size 2019. Ambulans şoförü alımı 2019 bilin istedim.

Tüm detaylar ve aklınıza il sağlık 112 ambulans şoförlüğü alımları için takılan sorularında bize danışabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
WhatsApp chat
Şimdi Ara
Konuma Git